quicker-food.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i sporcie

SportZdrowie

Aktywność fizyczna a zdrowie – dlaczego warto trenować?

Aktywność fizyczna a zdrowie – dlaczego warto trenować?

O tym, że sport to zdrowie wie każdy. Niestety osób, które prowadzą aktywne życie, nie jest wcale tak dużo, jak można by się spodziewać. Wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, co wiąże się z wieloma dolegliwościami. Jak wprowadzić aktywność fizyczną do swojego planu dnia?

Aktywność fizyczna a zdrowie – dlaczego warto ćwiczyć?

Ruch w naszym życiu to konieczność. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia mierzą się z wieloma dolegliwościami.

Chorobą XXI wieku jest otyłość, którą coraz częściej widać u coraz większej ilości osób. Zła dieta oraz brak ruchu to najprostszy przepis na zgromadzenie nadprogramowych kilogramów. Jest to pierwszy krok do cukrzycy typu 2, która jest również coraz bardziej popularną chorobą.

Osoby, które aktywnie spędzają czas wolny wzmacniają układ oddechowy, układ krążenia oraz odporność. Takie osoby dużo rzadziej cierpią na infekcje, które są wyjątkowo dokuczliwe jesienią oraz na wiosnę.

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne to kolejne zagadnienie związane ze sportem. Nie jest tajemnicą, że ruch wyzwala endorfiny, które nazywane są hormonem szczęścia. Osoby, które regularnie ćwiczą czują się szczęśliwsze, szybciej radzą sobie z problemami i wyzwaniami, które spotykają nas każdego dnia. Mają również zdrowszy sen.

Jaki sport wybrać?

Nie każdy jest stworzony do tego, by spędzać długie godziny na siłowni lub na zajęciach fitness, które teraz są dosyć popularne. Nic straconego!

Rodzaje aktywności fizycznej są bardzo różnorodne. Warto zacząć od znalezienia takiego sportu, który będzie sprawiał nam przyjemność.

Najpopularniejszą formą ruchu jest bieganie. Może to robić każdy. Jest to sport, który jest również idealny dla osób, które od dawna nie spędzały aktywnie czasu. Dlaczego?

Przede wszystkim biegać można zawsze, kiedy mamy na to ochotę. Nie trzeba również dużych nakładów finansowych, by rozpocząć bieganie. Koniecznie trzeba również pamiętać, że biegając dostosowujemy swoje tempo oraz dystans do możliwości.

Warto również pamiętać, że są inne rodzaje aktywności fizycznej. Latem można wyjść na rower z partnerem i dziećmi. Warto również iść na basen, czy wspólnie pojeździć na rolkach.

Osoby, które nie czują się dobrze na zajęciach fitness mogą sprawdzić czy nie będą dla nich ciekawsze zajęcia z jogi, sportów walki czy wspinaczki. Rodzaje aktywności fizycznej są bardzo zróżnicowane i każdy znajdzie sport, który będzie dla niego odpowiedni.

Jak zacząć?

Wiele osób, które rozpoczynają przygodę ze sportem w pierwszym odruchu narzuca sobie bardzo ambitny plan. Nie jest to najlepszy pomysł!

Osoby, które dłuższy czas spędziły siedząc na kanapie powinny wprowadzać ruch powili. Duża aktywność będzie wiązała się z wystąpieniem zakwasów, co może szybko prowadzić do zniechęcenia.

Osoby, które chcą zacząć biegać powinny w pierwszych dniach zacząć od intensywnych spacerów. Następnie można przejść do interwałów, czyli naprzemiennego biegania połączonego z marszem, a dopiero po pewnym czasie można zacząć biegać. Takie wprowadzenie aktywności fizycznej sprawi, że organizm nie odczuje tego tak bardzo i mamy szansę dłużej utrzymać się w postanowieniu.

Aktywność fizyczna a zdrowie to bardzo połączone zagadnienia. Nie można czuć się dobrze, prowadząc siedzący tryb życią.

https://internacjonalista.pl/

Udostępnij