Absolutnym hitem ostatnich miesięcy jest dieta ketogeniczna co jeść wyjaśnimy poniżej. Keto obiad można przygotować bardzo szybko i nawet mało doświadczone i początkujące osoby nie powinny mieć z tym żadnego problemu.
Wybór diety ketogenicznej
W diecie ketogenicznej chodzi przede wszystkim o to, żeby jeść duże ilości tłuszczu, a następnie ten tłuszcz spalać. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dieta ketogeniczna ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Należy pamiętać, że do nadciśnienia oraz leczenia cukrzycy również wykorzystywany jest ten rodzaj diety. Jest też niezwykle skuteczna podczas walki z nadprogramowymi kilogramami. Według niektórych osób uboczne skutki stosowania diety ketogenicznej również istnieją. Jest to popularny sposób odżywiania, którego głównym założeniem jest zwiększenie podaży tłuszczów i ograniczenie węglowodanów. Taka dieta musi być jednak prowadzona pod kontrolą lekarza oraz dietetyka. Tylko wtedy nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia dla organizmu. W ten sposób możemy mieć sto procent pewności, że będzie skuteczna. Najlepiej udać się do renomowanego dietetyka, który cieszy się pozytywną opinią i od dłuższego czasu działa na rynku. Wszystko co trzeba zrobić to zaplanować sposób odżywiania się. Najlepiej umówić się z doświadczonym specjalistą i zdecydować się na konsultację. Warto dodać, że wizytę można także zarezerwować online. Dzięki temu można znacząco skrócić czas oczekiwania na wizytę. Dieta człowieka to głównie węglowodany, a w mniejszej ilości białko oraz tłuszcze. W diecie ketogenicznej proporcje są zupełnie inne. Tłuszcze stanowią około 80%, a węglowodany i białko to zaledwie 15-20%. U osób, które nie są na diecie głównym źródłem energii są oczywiście węglowodany. W organizmach osób na diecie ketogenicznej niestety nie ma wiele węglowodanów. Oznacza to, że niewystarczające może być źródło energii.
Założenia diety ketogenicznej
Wśród alternatywnych źródeł energii można wymienić przede wszystkim tłuszcze. Na szczególną uwagę zasługuje także ketoza, czyli proces w czasie, którego rozpadają się tłuszcze. Poziom glukozy jest zdecydowanie mniejszy we krwi od stężenia ciał ketonowych. Odpowiednio niska ilość węglowodanów pomaga również zahamować uczucie głodu. Z kolei uczucie głodu rośnie, jeśli węglowodanów jest za dużo w diecie ketogenicznej. Dlatego należy pamiętać, że plan żywieniowy trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Większość osób stosujących dietę ketogeniczną mają dużo energii i czują się lekko. Dodatkowo poprawia się też samopoczucie, więc można powiedzieć, że dieta ketogeniczna ma same plusy. Głównym założeniem diety ketogenicznej jest oczywiście spadek masy ciała. Osoby, które restrykcyjnie trzymają się diety mogą zaobserwować dynamiczny spadek wagi. Dieta ketogeniczna jest też mocno polecana osobom chorującym na padaczkę. Dzieci, które cierpią na padaczkę lekooporną również powinny stosować taką dietę. Dieta ketogeniczna pomaga skutecznie zmniejszyć dolegliwości, a do tego ogranicza częstotliwość padaczkowych napadów.