W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zdrowe nawyki żywieniowe. Już w życiu płodowym nabywamy nawyków żywieniowych. Jako osoby dorosłe można nawyki usprawniać oraz zmieniać.
Czym są zdrowe nawyki?
Należy pamiętać, że kluczem do zdrowia są dobre nawyki. Mogą przynieść maksimum korzyści minimalnym wysiłkiem. Teoretycznie większość osób wie, co robić, żeby naprawdę zdrowo jeść. Prawda jest taka, że mnóstwo istnieje teorii na temat zdrowych nawyków. Najlepiej zaufać sprawdzonym specjalistom, którzy od dłuższego czasu działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród klientów. W tym artykule podpowiemy, od czego należy zacząć dobre żywienie. Przede wszystkim trzeba jeść często i regularnie. Można śmiało powiedzieć, że organizm lubi przewidywalność i regularność. Składniki odżywcze są w przemyślany sposób wchłaniane przez organizm, jeśli sposób żywienia jest zorganizowany. Organizm odbiera jako zagrożenie zbyt długie przerwy w jedzeniu. W ten sposób magazynuje on zapasy w formie tłuszczowej tkanki. Regularnie dostarczane wartości organizm wykorzystuje na bieżąco. Większą szansą na utrzymanie stałej masy ciała jest regularność posiłków. Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego jasno to potwierdzają. Przeprowadzonych zostało setek badań u osób, które każdego dnia spożywały regularne posiłki. Najlepiej co 3-4 godziny zjadać niewielkie posiłki. Objętości zaciśniętej pieści nie powinna przekraczać porcja posiłku. Twój żołądek jest właśnie takiej wielkości i tyle całkowicie wystarczy, żeby najeść się zdrowo. Zdecydowanie najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Dobre śniadanie zmniejsza chęć na przekąski w ciągu dnia i mocno podkręca metabolizm. Śniadanie to też lepsze skupienie. Osoby, które jedzą obfite śniadania osiągają lepsze wyniki w nauce oraz pracy. W diecie warto uwzględnić produkty mleczne, warzywa, owoce oraz zboża.
Zdrowe żywienie
Podstawą twojego codziennego menu powinny być warzywa. Mogą być w formie sałatek, ale również surowe oraz pieczone. Można je też przemycać w koktajlach, sosach oraz zupach. Nie można zapominać o kiszonkach. Kiszonki to centrum dowodzenia twojej odporności, a do tego świetnie dbają o jelita. Całe mnóstwo jest możliwości jedzenia warzyw oraz ich kombinacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia rekomendowane jest spożywanie przynajmniej 400 g owoców oraz warzyw dziennie. Oznacza to, że powinniśmy spożywać co najmniej pięć porcji. Niestety ludzie jedzą ich zdecydowanie mniej. Warto mieć świadomość, że osoby jedzące więcej warzyw czują się zdrowiej i mają więcej energii. Trzeba się również regularnie nawadniać. Jest to tym bardziej ważne w sezonie letnim. Należy się również przyjrzeć temu, co pijemy w ciągu dnia. Przede wszystkim nie powinno się nawadniać napojami słodzonymi. Warto dodać, że to również są kalorie, ale w formie płynnej. Zdecydowanie lepiej pić ziołowe herbatki lub wodę. Niegazowaną wodę można także wzbogacić o świeże owoce. Już chyba wszystko powiedziano o zaletach picia wody. Szeroko udokumentowane jest też dobroczynne działanie ziół.